top of page

סוף מלחמה במחשבה תחילה

ד"ר אורן יהי-שלום

15 באוק׳ 2023

תארו לכם שלושה תסריטי מלחמה אפשריים

תארו לכם כך.


📌תסריט ראשון:בוקר חורפי עלה ברצועת עזה –החמוש האחרון חוסל. שלושה חודשים קודם הקבינט הבטחוני של ישראל החליט על מבצע קרקעי נרחב. אבל כבר בשבוע הראשון נפתחה החזית הצפונית שמתחה את צהל עד הקצה – בזמן שארבע אוגדות נלחמות ברצועה, היה צורך בריכוז כוח בצפון. מאות אזרחים נפגעו מהחימוש המדוייק של חיזבאללה. מאות חיילים יצאו מהרצועה בארון. רוב השבויים הישראליים ברצועה נקברו תחת הריסות הבתים. כעת מאות אלפי עזתים על חוף הים קופאים באוהלים – אסון הומניטרי. מדינות רבות תובעות להעמיד לדין את ההנהגה הישראלית על פשעי מלחמה חמורים. ומה אז? מתחייב סגר הדוק של השטח הכבוש. הרי על כל חמוש שחוסל יש כעת 8 צעירים בני 16-17 שכל ייעודם בחיים זה הרג הכובשים. צה״ל חייב להקים מנהל אזרחי - כדי לנהל את בתי הספר, אישורי עבודה למשפחות בלתי מעורבות ושיקום – המון שיקום תשתיות -בניינים, מים ביוב חשמל ודלק – הכל נהרס בשלושה חודשים. לפחות 20 מיליארד שקל נדרשים לשיקום+ עלות תפעול שוטפת של הרצועה כ 10 מיליארד בשנה. אין כמעט מיסים ריאליים מתושבי הרצועה – משום שהכלכלה העזתית ברובה כעת ממילא על חשבון תקציב ישראלי. כל חודש נהרגים ברצועה 5-15 חיילי צה״ל בפיגועי התאבדות שונים – באמצעות סכינים ושלל אמצעים מאולתרים. ומה בהמשך? מתישהו ישראל תשווע לרשות פלסטינית חזקה ומפורזת. או תאולץ להסכים לכך.


📌📌תסריט שני:בוקר אביבי ברצועה. אחרון החמושים הרים ידיים והעדיף להיכלא. ארבעה חודשים קודם הקבינט הישראלי פגע אנושות בחיזבאללה - לאחר תכסיס הטעיה חכם – הסתבר כי הדיווחים על ריכוז כוחות בעזה היו מנופחים, ולמעשה צהל תכנן מהלך לנטרול האיום מלבנון. מאות ישראליים נפגעו מטילי חזבאללה – אך חיל האוויר גרם להרס עצום במדינה האומללה וצה״ל ניהל מבצע קרקעי מהיר – חיזבאללה נחלש והסכים להפסקת אש. ממשלת האחדות נענתה לבקשת ביידן והאיחוד האירופאי להקמת וועידה מדינית מיוחדת למזרח התיכון – את הצד הערבי הובילו סעודיה, מצרים והמפרציות. ריכוז משאבים חסר תקדים עם הבטחה לשיקום אזרחי של הרשות הפלסטינית הובילו לגיוס 20,000 שוטרים פלסטינים חמושים. לאחר כחודש כבר החל בעזה מאבק בין לוחמי חמאס שלא נענו לקריאת ראש הרשות הפלסטינית, ובין השוטרים הפלסטינים המזוהים עם תנועת פתח – חלקם מתוך עזה עצמה – שהתקוממו מול שלטון חמאס. לבסוף נאלץ גם צה"ל לפעול – בהסכמה שבשתיקה עם הרשות הפלסטינית החדשה – ומתוך הבטחה כי עד האביב תוכרז בהסכמה בינל' מדינה פלסטינית מפורזת תחת מודל הפיקוח של וועידת הידידות. הלחימה הייתה מוגבלת -רק בנקודות ההתנגדות של חמאס וג'יהאד. 20 חיילי צה"ל נפלו. מספר שבויים ישראליים בעזה נהרגו – עד ששוטרי הרשות החדשה הכניסו את אחרון חיילי החמאס והג'יהאד לכלא. תנועת חמאס הצבאית הוכרזה כארגון בלתי חוקי – כמו האחים המוסלמים במצרים. ואולם עדיין מעת לעת פעילות טרור של חמאס נמשכת – בעיקר מול מוסדות הרשות החדשה. ומה אז? עשרות חטופים ישראליים ישוחררו לאחר מחווה של ישראל עם שחרור כמה מאות מחבלים מארגון הפתח וגם כמאה מחבלי חמאס שהרשות הפלסטינית ביקשה לכלול. סעודיה הודיעה על נרמול יחסים עם ישראל וערבות כספית בהיקף עצום להמשך תפקוד אזרחי של הרשות הפלסטינית. ישראל הלכה לבחירות ולאחריהן נאלצה להודיע בהתאם להתחייבותה על "התכנסות" של התנחלויות שוליים אל תוך חמישה גושי התיישבות – בהתאם למתווה קלינטון לרבות חילופי שטחים ברוח תכנית המאה של טראמפ. נקבעו שלבים להמשך מו"מ בשאר סוגיות המפתח. המזרח התיכון התפנה להתמקד ביעד האמיתי – הפלת משטר האייטולות ונטרול תכנית הגרעין שלהם.


📌📌📌ותסריט שלישי: קבינט ממשלת האחדות הכריז כי ישראל במלחמה שיעדיה פירוז מלא של רצועת עזה ובסופה רשות פלסטינית חזקה שתשלוט תחת הסכמים בינלאומיים קשיחים וארוכי טווח. על פחות מזה – לא יהיה ראוי לחרף את נפשם של חיילותינו וחיילנו. "המלחמה אינה אלא המשך המדיניות באמצעים אחרים" (קלאוזביץ').

bottom of page