top of page

מהי "זהות יהודית" שבשמה מפילים קואליציה?

עודכן: 4 בינו׳ 2023


מאת נועה קלי.

מפלגות הקואליציה הנוכחית, תוך המו"מ על מבנה הממשלה, טוענות כי "היהדות" היא בראש מעייניהן. הן מצהירות כי בכוונתן לבטל מהלכים של "ממשלת השמאל" של בנט-לפיד כדי לחזק ולהבטיח את "הזהות היהודית של המדינה". עידית סילמן פרשה מהקואליציה הקודמת, מהלך שהוביל להפלת הממשלה, כי "לצערי לא אוכל לתת יד לפגיעה בזהות היהודית של מדינת ישראל ועם ישראל" (ישראל היום 6.4.22). היא זכתה לשבחים ולברכות מצד המפלגות הדתיות (ברור), אך גם מצד שניים שאורחות חייהם חילוניים - בנימין נתניהו ויריב לוין. תוצאת הפרישה שלה היא מפלגות המובילות אותנו להפרדה מגדרית, שינויים בחוק השבות, אי הכרה בגיורים רפורמים וקונסרבטיבים ועוד היד נטויה.

נועה קלי - מכון הגות

אז מהי ה"זהות היהודית" שבשמה פירקה סילמן את הקואליציה?! איסור הכנסת חמץ בפסח לבתי החולים. בג"ץ, המגן האחרון על זכויות האדם, קבע כי "ישנם חולים שרוצים לאכול את המזון שהם רגילים לאכול במשך כל השנה, ואינם מעוניינים לשמור על דיני הכשרות לפסח", כתבו השופטים בהחלטתם. "הטלת איסור לאכול מאכל מסוים מטעמי דת, על מי שאינו מעוניין בכך, פוגעת בחופש שלו מדת, ובאוטונומיה שלו לחיות את חייו בהתאם לערכיו ורצונותיו". בהתאם הנחה שר הבריאות הורוביץ את בתי החולים: "מחובתנו לאפשר לכל מטופל לנהוג על פי דרכו, ללא כפייה.

המטופלים ששוהים במוסדות הבריאות בישראל ובני משפחותיהם לבטח היו שמחים לבלות את החג ולסעוד עם יקיריהם בבתיהם, ולא בבית החולים. משום כך עלינו לשמור על רווחתם וכבודם של מי שמעוניינים לקיים את מצוות החג, וגם על רווחתם וכבודם של מי שאינם חפצים בכך". על כך הגיבה סילמן: "לעם ישראל בסוף יש דגלים…דורות רבים המיתו את עצמם על הדגלים הללו…כאן יש חציה של קו אדום, במשמרת שלי זה לא יהיה". אז מהי "היהדות" אליבא דסילמן, ואליבא דחבריה שברכו על שיבה לחיק המחנה הלאומי? היהדות בגירסתה האורתודכסית - הפולחנית. אבל (ראו מאמרי הקודם, ובו ההתייחסויות של תלמידי מכינה כלל ישראלית ליהדות שלהם) - כנראה שיש עוד כמה יהדויות - הרפורמית, הקונסרבטיבית, וזו שאליה משתייך רובו של העם היהודי - החילונית.

כבר שנים רבות "מוכרים" לנו את עסקת החבילה: מדינה יהודית = יהודית אורתודוכסית. כך חוק השבות חזר אל העיקרון ההלכתי של האם היהודיה והגיור כהלכה, החינוך "היהודי" אומר לימוד תנ"ך והיסטוריה על פי הנרטיב האורתודוכסי, ואורח החיים "היהודי" פירושו העדר תחבורה בשבת, איסור על חמץ במרחב הציבורי, הפרדה מגדרית בארועים ציבוריים ועוד כהנה וכהנה. יובל דיין "מתקרבת ליהדות" כשהיא מסרבת ללחוץ יד לנשיא ביידן, דן שפירא "מתקרב ליהדות" כשהוא מגיש תוכנית של שאלות ותשובות עם הרב הראשי דוד לאו. כתוצאה, "היהדות" המשווקת לנו היא אורתודוכסית, אתנוצנטרית, לאומנית, שמרנית, ולרוב גם גזענית.

על כך כתב מאיר שלו במוסף לשבת של ידיעות אחרונות (11.11.22): "כותרת מרעישה התפרסמה במעריב: "דאגה בישראל מהחינוך היהודי בתפוצות". מדובר במחסור במורים ומורות, וכבר הוקמה ועדה מיוחדת שתדון בסוגיה זו… אני חושב שהתפוצות צריכות לדאוג מאוד מהחינוך היהודי בישראל. כדאי שגם הן יקימו ועדה מיוחדת, שתדון בחינוך היהודי אצלנו".

אולי כדאי שלא נחכה לועדה של יהדות התפוצות, ונקים במקומה ועדה מקומית, שלא רק תדון בחינוך היהודי בישראל, אלא תפעל לאפשר לחילונים שבין תלמידיה להכיר יהדות אחרת: מודרנית, משכילית, הומניסטית, סובלנית, אוהבת שלום ורודפתו.

חינוך שיאפשר לתלמידים החילוניים להכיר שהיהדות של החרדים, הציונות החרד"לית ותומכיהם מטעמים קואליציונים בליכוד, אינה "היהדות".

גם אנחנו, החילונים, שואפים לחזק את הזהות היהודית של המדינה. זו שמתוכה צמחה הציונות, זו שהחייתה את העברית, זו שהקימה את המדינה וזו שכתבה את מגילת העצמאות.

26 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page